4. Obecny rok pracy

W tym roku szkolnym pracuję na UAM w Poznaniu (moje główne miejsce pracy) na 1 etat, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Z. Tylewicza na 1,5 etatu, w Technikum TEB – Edukacja na 1 etat, kończę studia podyplomowe „Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem i zespołem Aspergera” oraz rozpoczynam odbywanie stażu na nauczyciela dyplomowanego.

W związku z pracą na UAM:

 1. 27 IX 2019 – uczestniczę w Nocy Naukowców w Collegium Novum
 2. 28 IX 2019 – uczestniczę w konferencji naukowej „OSOBA I DZIAŁO o. Jan W. Góra OP”
 3. 28 IX 2019 – z rąk prof. dr hab. Karolina Gortych-Michalak, w imieniu Komisji Dziekana WN ds. działalności zakładów, pracowni i specjalności byłego Instytutu Językoznawstwa, uzyskuję najserdeczniejsze podziękowania za trud i poświęcenie swojego czasu, które mają charakter wolontariatu i odbywają się kosztem życia prywatnego. Chodzi o czynne przyczynienie się do osiągniętych bardzo dobrych tegorocznych wyników rekrutacji, w wyniku (z mojej strony) opublikowania na Facebooku i Twitterze szeregu postów zachęcających do studiowania u nas (w byłym IJ), a przygotowanych przez innych naszych pracowników
 4. 1 X 2019 – ze stanowiska adiunkta awansuję na stanowisko profesora uczelni 🙂
 5. 7 X – na mój wykład monograficzny „Humanistyka cyfrowa” zgłosiło/zapisało się 20 osób
 6. 14 X – na mój wykład monograficzny „Humanistyka cyfrowa” zgłosiło/zapisało się kolejnych 11 osób
 7. 16 X 2019 – odbieram pismo od rektora zmieniające warunki mojego zatrudnienia od dnia 1 X 2019 r.:
  – stanowisko: profesor uczelni (awans),
  – miejsce wykonywanie pracy: Wydział Neofilologii (to akurat bez zmian),
  – wynagrodzenie zasadnicze: (podniesione),
  – grupa pracownicza: pracownik badawczo-dydaktyczny (to samo pod inną nazwą)

W Specjalnym Ośrodku im. Z. Tylewicza w Poznaniu uczestniczyłem w następujących szkoleniach:

 1. 3 IX 2019 – O akceptowaniu innych osób i integracji (Elżbieta Olszak), O niepełnosprawności ruchowej (Kinga Reszel), O autyzmie (Elżbieta Olszak), O Dobrej atmosferze w Ośrodku (Cyprian Konieczny), O organizacji ochrony zdrowia w Ośrodku (Lidia Bede)
 2. 15 X – Uczestniczę w „Konferencji naukowo-szkoleniowej osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością sprzężoną w przestrzeni społecznej. Teoria i praktyka”.

Mój udział w życiu kulturalnym w SOSW im. Z. Tylewicza w Poznaniu:

 1. 3 IX 2019 – Dzień integracji Ośrodka; w ramach tzw. „zajęć rotacyjnych” przygotowuję i prowadzę zajęcia „Matematyka na wesoło” (100 minut); opiekuję się klasą 1a
 2. 14 X – w „Dniu nauczyciela” uczestniczę w konkursie wiedzy o szkole na jej 100-lecie oraz w uroczystości pasowaniu pierwszoklasistów wraz z projekcją filmu o historii i osiągnięciach Ośrodka

Ponadto w SOSW im. Z. Tylewicza w Poznaniu:

 1. 30 VIII 2019 – uczestniczę w Radzie Pedagogicznej Ośrodka
 2. 1 IX 2019 – rozpoczynam staż na nauczyciela dyplomowanego”
 3. 9 IX 2019 – w SOSW im. Z. Tylewicza w Poznaniu rozpoczynam praktykę w związku z realizowanymi w WSB studiami podyplomowymi „Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem i zespołem Aspergera”
 4. 16 IX 2019 – w związku ze stażem na nauczyciela dyplomowanego składam Dyrekcji swój plan rozwoju na najbliższy rok i 9 miesięcy
 5. 20 IX 2019 – rozpoczynam współpracę z biblioteką Ośrodka
 6. 25 IX 2019 – otrzymuję skierowaną tylko do mnie korespondencję od przewodniczącego ZNP Sławomira Broniarza
 7. 1 X 2019 – zapisałem się na „Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową: Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością sprzężoną w przestrzeni społecznej. Teoria i praktyka.” (termin: 15 X 2019)
 8. 4 X 2019 – Ośrodek odbiera dyplom i odznakę „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, w wyniku starań ze strony mojej j i kol. Mateusza Hurysza: https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,105531,23946750,tylewicz-buduje-szkole-jakiej-nie-bylo.html
 9. 7 X 2019 – dostrzegam się na zdjęciu na stronie głównej Ośrodka

 10. 8 X 2019 – pani dyr. E. Olszak zatwierdza mój plan stażu na nauczyciela dyplomowanego
 11. 11 X 2019 – jako jeden z nielicznych zostaję wyróżniony jako „przyłapany z książką” (kroku dotrzymuje mi niewiele osób)

Moja praca w Technikach TEB-Edukacja:

 1. 30 VIII 2019 – uczestniczę w Radzie Pedagogicznej
 2. 2 IX 2019 – 2 razy uczestniczę w rozpoczęciu roku szkolnego (odpowiednio dla klas pierwszych oraz starszych)

Inne:

 1. 5 IX 2019 – w kinie jestem na seansie filmu „Polityka”
 2. 6 IX 2019 – skończyłem pisać książkę „Logika w dowcipach”
 3. 16 IX 2019 – uczestniczę w warsztatach „Lekcje informatyki bez komputera – kolorowanie grafów i szyfrowanie”

Pochwały, rekomendacje, odznaczenia, gratulacje i podziękowania:

 1. 3 IX 2019 – podczas Dnia integracji Ośrodka otrzymuję wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Zaczytani” – otrzymuję wyróżnienie za poniższe zdjęcie:

  oraz upominek a udział w konkursie fotograficznym „Zatrzymać ulotne”, z poniższym zdjęciem:

  Zwycięskie prace możesz zobaczyć na stronie SOSW, gdzie znajdują się następujące (m.in. dla mnie) gratulacje: „Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy! B.Nowak”
 2. 8 IX 2019 – koleżanka z pracy na UAM p. dr Dorota Lipowska, w związku z moja działalnością pisarską, napisała do mnie: „Zazdroszczę pracowitości – i jak znajdujesz tyle czasu, żeby tyle książek naraz opracowywać?! Brawo Ty!”. Cóż? – BRAWO JA! 🙂
 3. 25 IX 2019 – pan A.T. [ochrona danych osobowych!] napisał do mnie: „(…) bardzo chciałem Panu podziękować za przygotowanie i udostępnienie podręcznika „Matematyka dla laika”. Jest to świetna pozycja dla osób, które, podobnie jak ja, nie mają możliwości uczenia się matematyki bezpośrednio od osób od siebie mądrzejszych, a zależy im bardzo na poznaniu zasad tej dziedziny nauki i pogłębianiu jej rozumienia. Bardzo cieszę się, że podczas szukania materiałów do rozpoczęcia mojej przygody z matematyką akademicką, natrafiłem właśnie na Pana.”
 4. 14 X – w Ośrodku w „Dniu nauczyciela” otrzymuję liczne serdeczne i szczere życzenia tak od uczniów jak i od ich rodziców.
 5. 14 X – w Ośrodku kol. Mateusz Hurysz wręcza mi prezent z okazji mojej profesury na Uczelni 🙂